Blog Dąbki

Serdecznie zachęcamy Państwa do wybory Dąbek na wczasy z dziećmi. Niepowtarzalny charakter Uzdrowiska Dąbki, cisza, zieleń, przyjazne aktywnemu wypoczynkowi rozwiązania w połączeniu z rodzinnym i klimatycznym ośrodkiem „latonafali” gwarantuje udane wczasy.

 

Domki letniskowe latonafali w Dąbkach to dedykowane miejsce dla rodzin z dziećmi. Ośrodek jest zamknięty i ogrodzony, otoczenie zieleni, wyjątkowy charakter oraz bliskosc plaży gwarantują udany wypoczynek nad morzem.

domki dabki
domki dabki
domki dabki
dabki domki
dabki z dziecmi
dabki latonafali

Najważniejsze atrakcje Dąbek

Natura Uzdrowiska Dąbki

Urokliwe miejsca w Dąbkach nie są rzadkością, jest to jeden z niewielu nadmorskich kurortów, zurbanizowany w tak niewielkim stopniu. Dzięki jedynym takim złożom naturalnego torfu, Dąbki zyskały statut Uzdrowiska, co bezpośrednio przyczyniło się do znacznego powstrzymania ekspansji

branży turystycznej w naturę Dąbek. Niesamowity pas wydmowy, liczne dzikie plaże, jezioro Bukowo z urokliwymi zatoczkami, ogromne złoża naturalnego torfu oraz mierzeja dąbkowicka to główne atuty Uzdrowiska Dąbki. Jednakże, podane powyżej przykłady siły naturalnego bogactwa Dąbek, są powszechnie znane i stosunkowo dokładnie opisane w przewodnikach i internecie, ale nie dla wszystkich wczasowiczów. 

Pas wydmowy

Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc, szczególnie dobrze zachowanych mimo wieloletniego dostępu dla turystów jest pas wydmowy rozciągnięty od Bobolina, przez Dąbki, aż do Dąbkowic. Szeroki las wydmowy jest wspaniałym miejscem na spacery, wycieczki rowerowe, nordic walking, jogging oraz przede wszystkim na podziwianie zachowanej przyrody. Przez wiele lat, znaczna powierzchnia pasa wydmowego była ściśle chroniona, a właściwie zamknięta przez częściowo zlikwidowaną w roku 2011 Jednostkę Wojskową. Reorganizacja systemu radarowego w okolicy Dąbek pozwoliła na udostępnienie dla turystów hektarów lasów pasa wydmowego, poprzecinanego szlakami pieszymi, z nienaruszoną przyrodą. Pas ten, znacznie się poszerza im bliżej do m. Bobolin, zwęża w Dąbkach i mniej więcej o równej szerokości ciągnie przez mierzeję dąbkowicką. Nie wszystkie miejsca nadają się do przejścia na plażę, ale jest ich stosunkowo niewiele, zachowując się odpowiedzialnie, możemy podziwiać w drodze na plażę przepiękne połacie wydm, z dzikimi zwierzętami, niesamowitą roślinnością i dziką plażą.

Jezioro Bukowo

Infrastruktura turystyczna jeziora została opisana w innym artykule i należy nadmienić, że zurbanizowane jest ok. 5 procent linii brzegowej jeziora. Stanowi ono niepodważalnie jedną z największych atrakcji Uzdrowiska Dąbki, co możemy łatwo sprawdzić wypożyczając kajak, żaglówkę, rower wodny w celu zobaczenia malowniczych zatoczek, szczególnie za kanałem szczuczym, łączącym jezioro z morzem bałtyckim. Wypoczynek w Dąbkach nabiera naturalnego kolorytu, kiedy zapuścimy się na zachodnie brzegi jeziora i odkryjemy co przygotowała dla nas natura. Ze względu na niewielką głębokość jezioro w Dąbkach jest bardzo bezpieczne, a jego przepływowy charakter pozwala zachować klasę czystości pozwalającą na swobodne korzystanie z kąpieli. Niewielkie dzikie plaże, kryją przepiękne widoki, urokliwe miejsca, które pozwolą obcować z naturą na wyciągnięcie ręki.

 

Dzikie plaże Dąbki

Wiele miejscowości turystycznych nad polskim morzem może pozazdrościć Dąbkom plaż. Dzikie, szerokie, piaszczyste, z łagodnym zejściem, liczną roślinnością, a przede wszystkim czyste to właśnie plaże w Dąbkach. Urokliwe miejsce Dąbki – tak właśnie nazwał bym plażę ciągnącą się ponad 5 km z Dąbek do Dąbkowic, gdzie na całej długości mierzei nie ma żadnego ośrodka wczasowego, pensjonatu, jest jedynie plaża i pas wydmowy. Przepiękne, niepowtarzalne miejsce, które gwarantuje nam spokój i ciszę oraz samotność o którą naprawdę ciężko nad polskim wybrzeżem. Ze względu na ochronę pasa wydmowego, nie dojedziemy samochodem na plaże zlokalizowane na mierzei, co całkowicie popieramy, po pierwsze ogranicza to zupełnie nie potrzebny ruch samochodowy w tym miejscu, co dobrze wpływa na zachowanie przyrody, a odległość nie jest na tyle duża, żeby nie można jej swobodnie pokonać pieszo czy rowerem. W zamian otrzymujemy niesamowicie urokliwe miejsca w Dąbkach, dostępne dla wszystkich wczasowiczów bez żadnych ograniczeń. Dzikie palże nie oznaczają, że nie są one przygotowane do wypoczynku, poza brakiem zabezpieczenia WOPR, które jest zorganizowane na plażach w centrum Dąbek.

 

Złoża naturalnego torfu w Dąbkach

największym atutem naturalnego charakteru Uzdrowiska Dąbki jest z całą pewnością jedno z największych nad morzem złóż naturalnego torfu, odpowiedzialnego za unikatowy mikroklimat miejscowości, rekomendowany przy leczeniu i zapobieganiu chorobom dróg oddechowych. Lekarze z z całej Polski kierują do Dąbek pacjentów, którzy w ramach urlopu wypoczynkowego, jednocześnie wypoczywają i podejmują leczenie. Wieloletnie badania potwierdziły niepowtarzalność klimatu Uzdrowiska Dąbki oraz jego znakomitego wpływu na nasz układ oddechowy i immunologiczny. Zdecydowanie najlepszym okresem na prozdrowotny pobyt w Dąbkach jest czerwiec i wrzesień. Lipiec i sierpień również, ale nie są to miesiące aż tak bogate w zjawiska atmosferyczne potęgujące działanie klimatu w Dąbkach. Duże różnice temperatur i wiatr południowy, które w szczególności występują pod koniec wiosny i lata są odpowiedzialne za tworzenie się mikroklimatu poprzez mieszanie się powietrza z parujących torfowisk z bryzą z nad morza, najlepiej podczas wysokiej fali. Powstałe w tej kompilacji warunki klimatyczne Dąbek, generują powstawanie hybrydy wysoce zbliżonej do inhalacji zabiegowych. Istotną rolę spełnia również wilgotność powierza, która zdecydowanie jest inna w miesiącach wakacyjnych. Wystarczy po prostu być, przyjechać na wczasy do Dąbek, iść rano na spacer nad morze, korzystać również z aktywności fizycznej podczas złe pogody, a efekt z całą pewnością będzie niesamowity. Zalecany minimalny pobyt mający wymierny wpływ na nasz układ oddechowy to 14-16 dni, wg. różnych źródeł.  Nie można oczywiście powiedzieć, że w takim kontekście tygodniowy pobyt w Uzdrowisku Dąbki nie przyniesie wymiernych korzyści zdrowotnych, ale w pełni mierzalne efekty wczasów, czy wypoczynku są określane na przynajmniej dwa tygodnie. Dąbki są miejscowością turystyczną oferującą bogatą bazę ośrodków z zabiegami oraz pobytów w sanatorium. Połączenie unikalnego klimatu z pobytem w profesjonalnym zakładzie opieki zdrowotnej jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób cierpiących na schorzenia dróg oddechowych, ale należy to szczególnie podkreślić, że również pobyt wczasowy, bez względu czy wybierzemy domki letniskowe, pensjonat, ośrodek wczasowy, hotel, kwatery, pokoje czy pole namiotowe w Dąbkach będzie wizytą w Uzdrowisku przynoszącą wymierne korzyści dla naszego zdrowia. Jest to oczywiście w pełni uzależnione od sposobu w jaki spędzimy nasz urlop nad morzem, ale nawet niewielka aktywność fizyczna nad brzegiem Bałtyku przyniesie mierzalne profity dla zdrowia. Trudno zgodzić się z tytułem urokliwe miejsca Dąbki w przypadku złóż torfu w Dąbkach, natomiast z całą pewnością klimat można zaliczyć do niepodważalnych walorów i atutów Uzdrowiska Dąbki.

 

Mierzeja dąbkowicka

Przepiękna atrakcja Dąbek, łącząca Dąbki z Dąbkowicami mierzeja ma długość ok.5 km, przecina ją kanał szczuczy między jeziorem Bukowo, a morzem bałtyckim. Naturalnie zbudowany wał z piasku naniesionego z brzegu przez prądy przybrzeżne, minimalnie zurbanizowany poprzez dodanie drogi betonowej, wzmocnienie newralgicznych punktów wybrzeża oraz konstrukcję falochronową to jedyne zmiany wprowadzone na terenie tego uroczego miejsca w Dąbkach. Przepiękne, szerokie plaże, pas wydmowy bogaty w dziką roślinność, liczne szlaki rowerowe i piesze, urokliwy kanał łączący jezioro i morze to atuty mierzei Dąbki. Jest to również raj dla wędkarzy i amatorów pływania po jeziorze kajakiem, łódką czy żaglówką, głównie ze względu na piękne zatoczki i niewielkie, dzikie plaże na brzegu jeziora.

 

Niesamowita oferta sportów wodnych oraz rekreacyjnych na wodach jeziora Bukowo pozwoli Państwu na niezapomniane spędzenie urlopu w sposób aktywny i prozdrowotny. Oferta wypożyczalni sprzętu sportów wodnych oraz zaplecze instruktorskie, w tym krótkoterminowych szkółek sportowych zapewniają galerię możliwości dla każdego, nawet najbardziej wymagającego amatora przygód wodnych. Jezioro Bukowo jest akwenem płytkim, bezpiecznym, połączonym z morzem bałtyckim malowniczym kanałem, rewelacyjnie nadającym się do eksploracji kajakiem, żaglówką lub łódką. 

Niepodważalnie jedną z największych atrakcji Dąbek jest bogata oferta Sportów Wodnych jezioro Bukowo. Profesjonalnie przygotowane kadra Instruktorska oraz kompleksowe zaplecze dla Sportów Wodnych czynią to miejsce wyjątkowym, pozwalającym na korzystanie z uroków sportów wodnych w Dąbkach amatorom, jak również profesjonalistom. Należy nadmienić, że jezioro Bukowo jest to pięknie położony akwen wodny, oddzielony od morza Bałtyckiego mierzeją dąbkowicką, samo jezioro jest stosunkowo płytkie w najgłębszym miejscu nie przekracza trzech metrów, stąd też jest ono bardzo bezpiecznym miejscem do uprawiania wszelaki aktywności Sportów Wodnych. szczególnym zainteresowaniem turystów cieszy się tutaj windsurfing, ponieważ jezioro ma ku temu wszelakie walory oraz specyfikę wiatrową. Ponadto bardzo często wybieranym sportem wodnym w Dąbkach jest również żeglarstwo i kajaki, przybrzeżne zatoczki, dzikie plażę oraz liczne nieskażone jeszcze obecnością turystów miejsca powodują, że sporty wodne w Dąbkach nabierają całkowicie nowego wymiaru. Pole windsurfing-u przygotowane jest z myślą o młodzieży i osobach aktywnych, które chcą z wykorzystaniem szkółek windsurfingu i oferowanego przez nie sprzętu nauczyć się lub doskonalić umiejętności pływania na tym sprzęcie. Zaplecze wynajmu żaglówek jest stosunkowo niewielkie, natomiast samo jezioro daje świetne warunki do nauki podstaw żeglarstwa, najlepszym w naszej opinii wyborem dla rodzin z dziećmi w Dąbkach jest skorzystanie z oferty kajaków lub rowerów wodnych. Dopłynięcie kajakiem lub rowerem wodnym do kanału łączącego jezioro Bukowo z Morzem Bałtyckim i przepłynięcie kanału jest niezapomnianym doznaniem przyrodniczo-widokowym, łączacym ze sobą dzikość przyrody oraz piękno natury jaka pozostała nienaruszona jeszcze w Dąbkach. Atrakcją również dla rodzin z dziećmi będzie na przykład zaplanowanie pikniku, właśnie podczas wycieczki kajakami lub rowerami wodnymi ponieważ wybrzeże jeziora Bukowo jest ślicznie i gęsto pokryte przepięknymi zatoczkami, niezurbanizowane plaże pozwalają na spędzenie niezapomnianych chwil z rodziną. Szczególnie polecamy Państwu opcję tramwajów wodnych łączące ich Dąbki z Darłowem które kursują w okresie wakacyjnym w Dąbkach. Dodatkowo sporym zainteresowaniem cieszą się tutaj amatorzy wędkarstwa, ponieważ jezioro Bukowo jest jeziorem dość mocno naturalnie zarybionym, co świadczy o jego klasie czystości.

Sporty wodne w Dąbkach, stanowiące atrakcje wakacyjne, w szczególności w naszej opinii dla rodzin z dziećmi, jak również dla wypoczywających w Dąbkach wczasowiczów, są bardzo dobrze przygotowane zapewniają mnóstwo atrakcji. Stanowią jednocześnie świetną alternatywę dla wypoczynku plażowego, wieczorami w rejonie jeziora Bukowo i przygotowanego tam pomostu, odbywają się koncerty oraz pokazy uatrakcyjniające pobyt w Dąbkach, często połączone z muzyką graną na żywo. Dąbki z bogatą bazą noclegową oraz zapleczem atrakcji dla rodzin z dziećmi, stają się z każdym rokiem coraz atrakcyjniejszym kurortem wakacyjnym nad polskim morzem. Dąbki domki jako portal o Dąbkach zapewnia stałą aktualizację informacji o nowych atrakcjach w Dąbkach,  ze szczególnym uwzględnieniem dbałości o pragmatyczny zakres publikowanych informacji. Dlatego serdecznie zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszymi pozostałymi publikacjami obejmującymi atrakcje w Uzdrowisku Dąbki oraz okolicy Dąbek, głównie uwzględniając nie tylko potrzeby rodzin z dziećmi w zakresie doboru noclegu (np. domek letniskowy), ale również przekazując rzetelną informację o możliwościach spędzenia czasu wolnego podczas urlopu w Dąbkach, atrakcjach dla rodzin, pomysłów na niepogodę. Uzdrowisko Dąbki to miejsce, które obfituje w atrakcje przygotowane dla urlopowiczów.

 

Trasy rowerowe w rejonie Uzdrowiska Dabki tworzą głównie przepiękne dukty leśne łączące  przez Dabki z Jarosławcem oraz Dąbki z Kołobrzegiem, w dwóch wariantach: przez Łazy, Unieście, Mielno do Kołobrzegu lub przez Koszalin, Sarbinowo. Szczegółowe plany tras w okolicy sa aktualnie przez nas przygotowywane.

 

Uzdrowisko Dąbki to przede wszystkim aktywny wypoczynek dla całych rodzin. Stale rosnącą w popularność formą aktywnego wypoczynku jest  rodzinne zwiedzanie okolicy na rowerach. Jakkolwiek forma takiego wypoczynku przynosi dwojakie korzyści: po pierwsze aktywne spędzanie czasu z rodziną, po drugie podniesienie naszej sprawności fizycznej. Bardzo istotny jest tutaj również element zapoznania się z dziką przyrodą Dąbek oraz poświęcenie czasu rodzinie, bez telefonu, komputera i aktywnie. Trasy rowerowe przygotowane dla wczasowiczów w Dąbkach prowadzą przez całą miejscowość, wzdłuż plaży oraz od plaży do Koszalina, dalej Kołobrzegu lub przez Łazy, Mielno również do Kołobrzegu, z drugiej strony Dąbki połączone są przez Darłowo, Wicie z Jarosławcem oraz z Darłowem z biegnącym i trasami rowerowymi odchodzącymi od Morza Bałtyckiego. Trasy rowerowe w Dąbkach przygotowane są z myślą o rekreacyjnym spędzaniu czasu, nie ma co prawda infrastruktury przygotowanej pod profesjonalne pokonywanie większych odległości na rowerze, natomiast szlaki rowerowe są dobrze przygotowane w większości prowadzą po utwardzonej polbrukiem powierzchni lub duktach leśnych, które również są odpowiednio przygotowane do poruszania się rowerem. Należy nadmienić, że ruch samochodowy jest  praktycznie całkowicie wstrzymany w okolicy szlaków rowerowych, a na szczególne podkreślenie zasługuje tu trasa rowerowa prowadząca z Dąbek do Dąbkowic – mierzeją dąbkowicką, jest to dukt rowerowy, który częściowo prowadzi po drodze betonowej, częściowo po lesie. Równolegle do drogi betonowej jest zlokalizowana ścieżka leśna, która świetnie nadaje się do jazdy rowerem, a następnie drogi łączą się i przechodzą przez kanał i prowadzą do Dąbkowic, gdzie znajdziecie Państwo miejsce na wspaniały piknik rodzinny przy brzegu jeziora Bukowo, na publicznej plaży. Trasy rowerowe w Dąbkach to aktywny wypoczynek, a zarazem świetny sposób na spędzanie czasu wolnego podczas urlopu. Bardzo często w ramach spędzania wieczoru z rodziną wczasowicze wypoczywający w Uzdrowisku Dąbki wybierają dłuższe wycieczki rowerowe, gdzie do godziny czasu bez problemu w sposób bezpieczny i zorganizowany są w stanie dojechać do takich miejscowości jak Łazy, Mielno, Darłowo, czy nawet Wicie, na wycieczkę do Jarosławca albo Koszalina i dalej do Kołobrzegu to już troszeczkę potrzeba więcej czasu, natomiast jest to pomysł na spędzenie na przykład pochmurnego dnia, co coraz rzadziej spotykanego nad naszym najlepszym morzem bałtyckim.

Planowane inwestycje

Dąbki w 2019 roku zakończyły wspieraną funduszami zewnętrznymi inwestycję w nową ścieżkę rowerową łączącą Dąbki z Koszaliniem oraz Darłówkiem. W tym roku rozpoczynają się prace budowy promenady nadmorskiej oraz specjalnej infrastruktury plażowej.